Zjistěte, co trápí 12 % žen po celém světě.
Mám ráda bohatý společenský život a než budu mít děti, chci toho zažít co nejvíc. Myslet pořád na čůrání je pro mě stresující, zvlášť v práci je to nepříjemné, ale zatím se mi to daří skrývat, doufám. Problém nastává ve chvíli, kdy se jednání protáhne. Často už od rána přemýšlím, co mě ten den čeká a raději piju i méně vody. Dlouhá divadelní představení nebo tříhodinové filmy nedávám. Přátelé to o mě ví, že dlouhé filmy nevydržím, takže mě na ně ani nezvou. Večer v kavárně nebo u vína se cítím v bezpečí, protože toalety jsou nablízku. Když ale někam letím na víkend nebo na dovolenou, tak musím mít místo u uličky i za cenu příplatku.
Začalo to častým nucením chodit na malou. Říkala jsem si, že jsem někde prochladla, nebo že je to asi normální. Teprve když jsem se začala o problém zajímat, zjistila jsem, že podobné nepříjemné situace zažívá spousta jiných žen, nejenom u nás.
Napřed jsem se snažila časté chození na malou skrývat. V práci jsem využívala příležitosti, když jsem si šla třeba udělat kafe nebo cestou k tiskárně. Před spaním jsem chodila na záchod raději několikrát za sebou, abych měla v noci klid. Zpočátku to šlo. Časem se ale začala frekvence chození na toaletu zvyšovat. Začala jsem si hlídat, kde jsou toalety, když jsem vyrážela do města, měla jsem přehled o všech kavárnách v okolí, kam bych si mohla odskočit, v práci jsem se vyhýbala dlouhým schůzkám a jednáním a přestala jsem chodit na různé společenské akce. Když jsem vyrazila na výlet, muselo se stavět téměř na každé benzínce, abych měla jistotu, že to vydržím. A byly také případy, kdy jsem to prostě nestihla doběhnout.
Nejhorší to bylo v noci. Budila jsem se ze spaní i několikrát za sebou a ještě rozespalá spěchala na záchod. To úplně rozhodilo můj životní rytmus, kvalita spánku se radikálně zhoršila a byla jsem naštvaná sama na sebe. Byla jsem nevyspalá a nepříjemná na přítele i na kolegy v práci, což se začalo odrážet v mém osobním životě a pracovních výkonech.
Věk není rozhodující. Nezáleží na tom, jestli je vám přes čtyřicet nebo jen dvacet. První signály se u mě objevily, když mi bylo 24 a několik let jsem to jen přehlížela. Časté nutkání navíc bylo spojeno s planými poplachy. Měla jsem pocit, že už to nevydržím a když jsem doběhla na záchod, tak nic. A jindy, když se to snažím zadržet, tak zase nedoběhnu.
O žádné kamarádce nevím, že by měla podobné problémy. Ale já ty své také s nikým nesdílím, protože se za to stydím. Samozřejmě, že jsem to neřekla ani svému příteli. Nechci, aby se na mě díval jinak. Omezil se náš intimní život a asi si všiml, že často chodím na záchod. Proto jsem se rozhodla to začít řešit. Pomohlo mi, když jsem to mohla probrat se specialistou, který mi řekl, že trpím syndromem hyperaktivního močového měchýře, kterým trpí více než 12 % žen v jakémkoli věku.
Pokud jsou vám povědomé alespoň dva příznaky, bylo by dobré začít problémy řešit. Můžete kontaktovat naše operátorky, které vám rády poradí a případně naplánují přednostní vyšetření na specializované klinice. Nepodceňujte problémy s častým močením.
Klinické sledování koordinuje Clinical Research Center s.r.o., Počernická 96, 108 00 Praha 10, Malešice